Usuwanie brodawek

Brodawki, nazywane także kurzajkami, wywoływane są przez wirus HPV. Kurzajki to problem nie tylko estetyczny, ale w przypadku ich umiejscowienia na stopach czy pod płytką paznokcia są także bolesne. Nieleczone mogą się również rozprzestrzenić na inne obszary ciała, dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej je usunąć.

Przyczyną powstawania kurzajek jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, które następuje po kontakcie z naskórkiem lub krwią osoby zarażonej. Dolegliwość ta dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych, a dzięki specjalistycznym metodom może być skutecznie leczona. Kurzajki stanowią niezaprzeczalny defekt estetyczny – cechuje je szorstka, nierówna powierzchnia oraz występowanie pojedyncze lub w skupiskach. Łatwo można pomylić je z odciskami.
Brodawki powinny być usuwane, ponieważ powodujące je wirusy znacząco osłabiają organizm. Ponadto można nimi infekować inne osoby. Poza tym brodawki mają tendencję do rozrastania się i namnażania. A wtedy mogą również wywołać ból.
Przy każdej podejrzanej zmianie na skórze najlepiej umówić konsultacje ze specjalistą w Instytucie KENAZ, specjalista określi rodzaj brodawki i dobierze właściwy sposób leczenia. W naszym Instytucie Kenaz w Legnicy dostępne metody usuwania brodawek :


ELEKTROKOAGULACJA
Jest metodą polegającą na wypaleniu (ścięciu, koagulacji białka) za pomocą łuku elektrycznego. Zabieg  trwa, w zależności od wielkości powierzchni zmian skórnych, od kilku do kilkunastu minut. W miejscu poddanym elektrokoagulacji może powstać lekki obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie oraz delikatne krwawienie. Rana goi się od jednego do trzech tygodni, czasami pozostawiając niewielkie przebarwienie czy bliznę. Elektrokoagulację stosuje się w przypadku niewielkich zmian.

LASEROTERAPIA 
Laseroterapia należy do najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod usuwania brodawek. Metoda ta polega na usuwaniu kurzajek przy wykorzystaniu wiązki zogniskowanego światła lasera bez naruszenia zdrowej tkanki. Godzinę przed zabiegiem na miejsce objęte zmianami nakleja się specjalny plaster ze środkiem znieczulającym. Zabieg jest więc bezbolesny i trwa od kilku do kilkunastu minut. Po zabiegu pozostaje mały strupek, który odpada po kilku dniach. Czasami po kilku tygodniach zabieg trzeba powtórzyć. Ingerencja lasera w obrębie zmian chorobowych rzadko pozostawia blizny.


ZAPOBIEGANIE BRODAWKĄ:
 • dbaj o swój układ odpornościowy organizmu. Dbaj o zdrową i bogatą w potrzebne witaminy dietę, 
 • unikaj długich pobytów w basenach. Warto mieć przy sobie własny środek dezynfekcyjny do skóry,
 • dokładnie osuszaj strefę międzypalcową. Szczególnie jeżeli masz palce ściśle przylegające do siebie. W tym celu używaj ręcznika z chłonnego materiału,
 • dokładnie i regularnie oglądaj swoje stopy,
 • dbaj o stopy z nadpotliwością - zapytaj o zabieg na nadpotliwości stóp w Instytucie KENAZ ,
 • chodź w przewiewnym i wygodnym obuwiu. Najlepsze obuwie dla nadmiernie pocących się stóp jest wykonane z naturalnej skóry. Sportowe buty wykorzystuj tylko do treningu a na spacer ubierz wygodne buty spacerowe – dotyczy to również dzieci i młodzieży.
 • codziennie zmieniaj skarpetki. Powinny być one z dobrze przewiewnego materiału, nie za ciasne.
 • zadbaj o o odpowiednią higienę stóp.

ZALECENIA PO ZABIEGOWE USUWANIA BRODAWEK 
 • wykonanie badania na poziom wit D3
 • regularne wizyty co ok 10-14 dni
 • stosowanie się do zaleceń w zakresie terapii domowej pomiędzy wizytami
 • unikanie chodzenia na boso, korzystania z basenu, ochrona pozostałych członków rodziny (własny ręcznik itp)
CENA ZABIEGU

UMÓW WIZYTĘ ONLINE

W instytucie KENAZ wykonujemy także inne zabiegi, takie jak usuwanie odciskow modzeli czy niwelowanie pękających pięt
brodawki (kurzajki),
- pacjent z zaburzonym procesem krzepnięcia krwi
- cukrzycą
- rozrusznik serca,
- implanty metalowe,
- choroba nowotworowa,
- ciąża,
- choroby serca,
- choroby układu krwionośnego.- wykonanie badania na poziom wit D3 regularne wizyty co ok 10-14 dni
- stosowanie się do zaleceń w zakresie terapii domowej pomiędzy wizytami
- unikanie chodzenia na boso, korzystania z basenu, ochrona pozostałych członków rodziny (własny ręcznik itp)